2013. december 13., péntek

Google Maps az órán

Google Maps tanítási órán belüli felhasználás

Google Maps alkalmazás
A Google Maps a Google által kifejlesztett ingyenes, interneten elérhető térképszolgáltatás. Az elérhető térképek, műholdfelvételek az egész Földet lefedik. 2006 áprilisa óta az európai országok utcanév adatai is elérhetőek (Street View). 2007 novembere óta a budapesti buszok adatai is megtalálhatóak, illetve a Domborzat (Terrain) nézetben a domborzat is látható. A Google Maps JavaScript-re épül. A térkép mozgatása során a kis térképrészletek folyamatosan töltődnek le a szerverről, és jelennek meg. Az újfajta technológia, amely a JavaScript és XML hálózati kérések segítségével nagyobb interaktivitást tesz lehetővé, az az AJAX. A fejlődő országokban a térképet a közösség frissíti. A Google Maps-ben szabadon mozgatható és nagyítható térképeket találunk, a térképet az egér  és a kurzorbillentyűk segítségével  is mozgathatjuk.
A legtöbb országban lehetőség van útvonalak tervezésére. Hazánkban a Google Maps nagyobb teret hódított magának, mint a BKV által fejlesztett Útvonalterv. Különböző nevezetes helyeket is lehet találni a Google Maps segítségével. 2005 áprilisában műholdfelvételeket is beépítettek a már meglévő térképek mellé (amerikai, európai, ázsiai területekről). 2009 végén a műholdas nézet frissült fővárosunkról is, a legnagyobb nagyítás is lehetővé vált. A kisebb felbontású műholdképek (kivéve Északi-sark, Déli-sark) az egész Földet lefedik. Nem mindegyik kép műholdról készült, vannak repülőről készített képek is. Az utcaképeket speciális kamerával felszerelt járművek készítették. 2007 májusától elérhető a Street View (Utcakép) nézet. Az Immersive Media-tól vásárolt körpanorámafotókat felhasználva az utca szintjén kijelölt pontok között lehet mozogni, nagyítani, forgatni a képet. A képeken a személyiségi jogok védelme miatt az arcokat és a rendszámokat elhomályosították.  A problémás képeket a Google eltávolítja, de egyes honlapok (Street View Gallery, Google Sightseeing) sokat megőriznek a tiltott képek közül. Google új szolgáltatása, hogy az önként jelentkező cégek épületének belsejéről és múzeumokról panorámaképeket készít, így a látogató körbetekinthet (USA, Ausztrália, Új-Zéland, Japán, Egyesült Királyság, Oroszország, Franciaország, Irak). Magyarországon az utcák bejárása 2011. október 19-én indult. A Google Street View 2013. április 23-án lett elérhető egész Magyarországon, és a nagyvárosokat, valamint a főbb utakat fedi le. A könnyen kezelhető felhasználói felület, valamint a keresésre alkalmas térképek és műholdképek miatt a Google Maps szolgáltatás hamar népszerű lett.

2   Google Maps alkalmazása tanórán
     A tanárok megkövetelik a diákok részéről a felelősségteljes hozzáállást a tanórákon. A diákok képességeinek és készségeinek kibontakozásához elengedhetetlenek a megfelelően megválasztott webkettes eszközök, melyek a tanulást örömteli folyamattá alakítják. A web 2.0-ás eszközök megteremtik a tanulók számára az örömteli tanulás lehetőségét, fejleszthetik saját képességeiket. A diákok aktivitása és motivációja megnő egy ilyen tanórán. A webkettes eszközök megkönnyítik a diákok sajátosságaihoz való alkalmazkodást, lehetővé teszik a differenciálást és az egyéni igényekre szabott tanulás lehetőségét.

     Tanulásban akadályozott tanulók fejlesztése órákon
A tanulásban akadályozott tanulók akadályozottsága, személyiségfejlődési zavara, az idegrendszer különféle eredetű, öröklött vagy szerzett sérülésével és/vagy funkciózavarával függ össze. Diagnosztizálásuk orvosi, gyógypedagógiai és pszichológiai feladat. Pszichodiagnosztikai vizsgálatokkal megállapítható a kognitív funkciók átlagostól lassúbb fejlődése és az intellektuális területeken jelentkező eltérések mértéke. A tanulásban akadályozott tanulók fejlődése eltérő, függ az érzékszervi, a motorikus, a beszédfejlődési és viselkedési rendellenességektől. Tanulási helyzetben a téri tájékozódás, a finommotorika, a figyelem, a koncentráció, a bonyolultabb gondolkodási folyamatok, a kommunikáció és a szociális alkalmazkodás eltérései jellemzik őket. A tanulásban akadályozott tanulók számára elengedhetetlen a fogyatékosság típusának és súlyosságának megfelelő terápia, a speciális tanterv és tankönyvek (egyéb eszközök is).
Rengeteget gondolkoztam, hogy milyen órákon alkalmaznám szívesen a Google Maps alkalmazást: földrajz óra, biológia óra, történelem óra, művészettörténet óra, matematika óra, természetismeret óra.
Földrajz órákon elengedhetetlen az alábbi területek fejlesztése:
·         figyelem és emlékezet fejlesztése
·         kommunikációs készségek és képességek fejlesztése
·         térérzet kialakítása, megerősítése
·         idő múlásának érzékelése
·         gondolkodási funkciók fejlesztése
·         rész-egész viszony a valóságban, térképi ábrázolásban
·         valóság és térkép összefüggéseinek megértése
·         tájékozódás fejlesztése
·         téri viszonyok felismerése, megértése

       Földrajz óra
A tantárgy a NAT követelményrendszere, Irányelvben leírt tartalmak és követelményrendszere által készül. A földrajz tantárgy célja, hogy kialakítsa, fejlessze a tanulók földrajzi, környezeti tájékozódását, gondolkodását. A tantárgy sajátos eszközeivel elősegíti, hogy a tanulók megismerjék a világban elfoglat helyüket, földrajzi és környezeti adottságainkat, elményíti a természettudományos vizsgálómódszerek alkalmazását, megismerteti a tanulókat a környezetünk természeti, társadalmi és gazdasági jellemzőivel.
Földrajz órán ellátandó feladatok:
·         formálja a tanulók szemléletét (nemzeti, európai értékekhez való viszonyban)
·         térbeli és időbeli tájékozódás fejlesztése
·         érdeklődés felkeltése
·         térképi alapismeretek fejlesztése
·         ökológiai szemlélet, környezeti attitűd kialakítása
·         élő, élettelen, épített környezet megóvására felhívás
·         elsajátíott ismeretek, készségek járuljanak hozzá a napi gyakorlathoz, életvitelhez
·         földrajzi információk megfelelő felhasználása, kiválasztása (térkép, földgömb, útikönyv)

Témakörök:
·         Tájékozódási ismeretek, ismeretek térképről
·         Tájékozódás Földgömbön, világtérképen
·         Természetföldrajz környezetünk, időjárás és éghajlat
·         Föld
·         Szárazföldek, óceánok
·         Ismeretek hazánkról
·         Ismeretek a Földről
·         Kontinensek, tájak, országok
·         Európa országai
·         Közép-Európa, Kárpát-medence
·         Magyarország természeti, társadalmi, gazdasági jellemzői
·         Megyénk, fővárosunk

      Google Maps a Megyénk, a fővárosunk témakörben
A fent említett témakörben az alábbi altémák jelennek meg:
·         A megye természeti környezete.
·         A megye települései, közutak, vasutak.
·         A megye gazdasági jellemzői, népessége, népcsoportok, kultúrák.
·         A táj szépsége – a táj környezeti gondjai.
·         A főváros természeti, gazdasági, kulturális jellemzői.
·         Történeti emlékei.
·         Népessége.
·         A közlekedésben betöltött szerepe.
·         A főváros környezetvédelmi gondjai, az urbanizáció jellegzetességei.

Saját természetismeret órámon nem volt alkalmam használni a Google Maps alkalmazást technikai nehézségek miatt. Visszagondolva, akkor nem is bántam, hiszen nem voltam eléggé jártas az alkalmazás használatában, előnyeiben. Most úgy gondolom, sokkal személetesebb lett volna az órám eleje, ha használhatom a Google Maps alkalmazást. Az órám elejét földrajzi ismeretekkel kezdtünk, Magyarország tájegységeinek megmutatásával térképen. Bár a gyerekek így is aktívak voltak, sokkal jobb lett volna, ha az alkalmazással meg tudom nekik mutatni hazánk gyönyörű tájegységeit valójukban, nem csak domborzati térképen. Sokkal könnyebben rögzültek volna az erre az anyagra épülő további tananyagok, mint az erdők világa, ezen belül a fenyőerdők hazánkban. Ha valójukban látták volna az Alpokalját, akkor nem kellett volna gondolkozniuk óra elején, hogy hol is találhatóak Magyarországon őshonos fenyőerdők, hiszen a vizualitásnak köszönhetően könnyen előhívták volna emlékezetükből. Használnám a Google Maps alkalmazást ezen kívül a fővárosunk bemutatására. A legtöbb gyermek, akivel találkoztam, budapestiek voltak, mégis úgy gondolom, hogy sok mindent nem tudnak róla. A Google Maps alkalmazásnak köszönhetően megtekinthetőek színházaink, múzeumaink, galériáink, híres kávézóink (Pilvax), melyek a vizualitás által könnyen feldolgozható tananyagot jelentenének. A Google Útvonaltervének köszönhetően megtekinthetőek Budapest híres utcái, az iskola, a saját házuk is.

Budapest bemutatása Google Maps segítségével
Budapest témakörben a követelmény, hogy a tanuló ismerje meg a főváros földrajzi jellemzőit, gazdasági jelentőségét, ismerje a világörökség részeit, a hidakat, a szigeteket, a folyóját, a fürdőket, a kulturális és építészeti örökségeket, a Budai-hegységet, közlekedési eszközöket.

Instrukciók az adott témakörben:
·         Budapest megkeresése a térképen!
·         Petőfi-híd megkeresése térképen!
·         Damjanich utca 41. megkeresése térképen!
Utcakép:
·         Széchenyi fürdő megkeresése térképen!
Utcakép:
·         Andrássy út megkeresése térképen!
Utcakép:
·         Halászbástya megkeresése térképen!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése